Počet zvířat v ZOO: 57

Chobotnice

Chobotnice patří mezi hlavonožce. Chobotnice mají jeden pár očí a čtyři páry chapadel, které jsou jako u ostatních hlavonožců bilaterálně symetrické. Mezi chapadly mají chobotnice pevný zobák. Většina chobotnic nemá žádnou vnitřní kostru, a proto jsou schopny protáhnout se otvorem mnohonásobně menším, než je jejich tělo. Chobotnice jsou vysoce inteligentní, pravděpodobně nejinteligentnější ze všech bezobratlých.
Chobotnice obývá mnoho různorodých oblastí oceánu, především korálové útesy. Pro obranu před predátory, se skrývají mezi útesy, při útěku rychle vytlačují inkoust, nebo umí měnit barvu svého těla jako chameleón. Chobotnice se pohybuje pomocí svých osmy chapadel. Všechny chobotnice jsou jedovaté, ale jen malé modro-kroužkované chobotnice jsou člověka pro člověka smrtelné.
Na světě existuje kolem 300 známých druhů chobotnic, což je více než jedna třetina z celkového počtu známých druhů hlavonožců.
Chobotnice se vyznačují osmi chapadly, obvykle s přísavkami. Ramena chobotnice se často liší od dvojice hlavních chapadel olihní a sépií. Zobák, podobný tvaru zobáku papouška je jediná část těla, která je pevná a těžká. To chobotnicím umožňuje, protlačit se velmi úzkými štěrbinami mezi skalami pod vodou, což je velmi užitečné, když se snaží uniknout murénám nebo jiným dravým rybám. Chobotnice v méně známém podřádu Cirrina mají dvě ploutve na vnitřním plášti svého těla, tyto ploutve obvykle snižují jejich schopnost vtěsnat se do malých prostorů.
Chobotnice mají relativně krátkou délku života, a některé druhy se dožívají pouhých šest měsíců. Větší druhy, jako jsou v severním Pacifiku chobotnice Obří, za vhodných životních podmínek se mohou dožívat až pěti let. Nicméně, reprodukce je příčinou jejich smrti, neboť samci mohou žít jen několik měsíců po páření a samice umírá krátce po vylíhnutí nakladených vajec. Samice zapomínají jíst v průběhu zhruba jednoho měsíce období stráveného péčí o nevylíhnuté vajíčka, ale neumírají hladem. Endokrinní sekrety ze dvou žláz jsou příčinou geneticky-programované smrti (a pokud jsou tyto žlázy chirurgicky odstraněny, může chobotnice žít i mnoho měsíců po rozmnožování).
Chobotnice mají tři srdce. Dvě pumpují krev přes každé ze dvou lupenů, zatímco třetí srdce krev do celého těla.
Přestože chobotnice náročné na chov v zajetí, někteří lidé je drží jako domácí zvířata. Chobotnice často uniknout i z údajně bezpečných nádob a akvárií, vzhledem k jejich řešení problémů, dovednosti, mobility a tělesné schránky. Rozdíly ve velikosti a délce života u druhů chobotnice je obtížné odhadnout.


Chobotnice
Chobotnice webkamera online

Webcamera z National Zoo. Chobotnice a mořské potvůrky živě..


Váš hlas: Žádná Průměr: 4 (41 votes)


Přidat komentář  | 38608x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google