Počet zvířat v ZOO: 57

Gepard

Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) má nápadně vysoké nohy, je velký jako levhart, má kulatou hlavu a dlouhý ocas. Oční panenky má kulaté. Od všech kočkovitých se liší tím, že nemá vtažitelné drápy
Domovem geparda jsou rovinaté, otevřené kraje Přední Indie, Íránu, Afghánistánu, Balúčistánu, Turkmenistánu, Arábie a Afriky. Postavou a pohyby připomíná spíš chrta než kočkovitou šelmu. Na rozdíl od některých koček nešplhá, zato je skvělý běžec. Přesnými přístroji bylo zjištěno, že gepard dokáže běžet rychlostí až 120 km/hod. Je tedy nejrychlejší savec na souši. Jeho rychlost vynikne srovnáním s rychlostí jiných zvířat. Chrt dokáže běžet rychlostí až 110 km/hod, antilopy 80 až 110 km/ /hod, zebra 60 až 65 km/hod a člověk, světový rekordman v běhu na 100 m, běží rychlostí 36 km/hod. Je samozřejmé, že tuto obrovskou rychlost, která předčí i rychlost normálních automobilů, může gepard vyvinout jen na kratší vzdálenost. Při delším běhu se brzy unaví a není už další štvanice schopen.
Kořist loví gepard tak, že se k ní co nejvíc přiblíží, potom prudce vyrazí, dožene ji a srazí k zemi. Stíhá hlavně antilopy, gazely a jiná rychlá zvířata.


Gepard
Gepard webkamera online

Live stream kamera z výběhu geparda. Webkamery Safari zoo


Váš hlas: Žádná Průměr: 4.1 (11 votes)


Přidat komentář  | 16648x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google