Počet zvířat v ZOO: 57

Kosatka

Kosatka dravá (Orcinus orca) má hlavu zpředu zakulacenou a neprotažený nos. Už na první pohled je nápadná její velká hřbetní ploutev, která ční na hřbetě jako trojúhelník. Samice mají hřbetní ploutev větší. Mocně se vyvinuly také prsní ploutve, bývají široké jako šestina délky těla. Ostrá hřbetní ploutev vyčnívá často plovoucí kosatce nad hladinu.
Kosatky se vyskytují ve všech světových oceánech, od Arktidy a Antarktidy až po regiony v tropických moří. Kosatky jako druhy mají rozmanité stravy, ačkoli populace se často specializují na určité typy kořisti. Některé krmivo výhradně z ryb, zatímco ostatní populace loví mořské savce, jako jsou lachtany, těsnění, mroži a dokonce i velké velryby. Kosatky jsou považovány za vrchol predátorů, protože nemají žádného přirozené nepřátele. Divoké kosatky nejsou považovány za hrozbu pro člověka.
Velikostí se odlišují samci od samic, rozdíl v délce jejich těl je značný. Samice jsou menší, asi 380 až 460 cm, kdežto samci bývají skoro 10 m dlouzí.
Základní zbarvení těla je černobílé. Svrchu, na prsou a na ocase jsou košatky černé; spodní strana a skvrna nad okem jsou bílé. Kosatka má v každé čelisti 20 až 28 velmi silných a na průřezu oválných zubů. Žije ve všech oceánech, hlavně v mořích na severní polokouli. Mnohokrát ji ulovili na atlantském pobřeží Evropy, vzácně se zatoulá i proti proudu velkých řek.
Potravu loví vždy celá hejna. Dosahují rychlosti až 37 km/hod. Kosatka je jedním z nejdravějších mořských tvorů. Všechno živé, velryby, delfíni, tuleni i lachtani, před ní zděšeně prchá. Kytovci se před ní vrhají v zoufalství na mělčiny, kde je čeká záhuba. Tuleni a lachtani hledají spásu v útěku na skalnaté břehy. Kosatky se však nelekají ani kořisti mnohem větší, než jsou samy. Kosatky jsi troufnou i na velryby a plejtváky.
Kosatky jsou velmi sociální, některé populace jsou složeny z rodinných skupin, a jsou nejvíce stabilní ze všech živočišných druhů.


Kosatka
Kosatka webkamera online

Webkamera kasatek z mořského světa v San Diego. Webkam funguje v rozmezí od 12 do 18 hod. Poté je pouštěn záznam z webkamery z minulého dne.


Váš hlas: Žádná Průměr: 4.5 (20 votes)


Přidat komentář  | 19556x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google