Počet zvířat v ZOO: 57

Kosmani

Kosmani jsou nejmenší známé opičky. Jsou velcí jako naše veverky a podobně se také pohybují. Nespínají totiž jako jiné opice, ale přidržují se na kmeni drápky. Je to také jejich nejpodstatnější znak, a proto se také nazývají opice drápkaté. Na předních i na zadních nohou mají místo nehtů ostré zahnuté drápky. Když lezou po stromě, zachycují se drápky ve skulinách kůry. Obratně a rychle šplhají po obvodu kmene a stejně svižně se pohybují i nahoru a dolů. Je zajímavé, že velmi málo skáčou. Mají-li při pronásledování skočit, obyčejně nedoskočí a spadnou na zem. Patří tedy mezi opicemi ke špatným skokanům.
Na předních nohou nemohou postavit palec proti ostatním prstům jako jiné opice. Na zadních nohou je však palec zřetelně oddělen a na rozdíl od ostatních prstů má místo drápku nehet.
Kosman je porostlý hustou, dlouhou a jemnou srstí v příčných pásech. I na dlouhém hustém ocase vidíme zřetelně tyto pruhy, protože jsou různě zbarvené. Ocas při pohybu visí volně dolů; není totiž chápavý.
Kosmani žijí v menších tlupách. Probouzejí se s východem slunce. Kromě několika poledních hodin se potulují celý den pralesem po obrovských stromech.
Jsou to zvířata hašteřivá. Často se mezi sebou škorpí a cení na sebe zoubky, ostré a špičaté jako jehličky.
Živí se smíšenou potravou: hlavně hmyzem, pavouky, ptačími mláďaty a sladkými plody.
Se soumrakem se celá tlupa utiší a uvelebí se v dutinách stromů. Rozkošný je pohled na spící kosmany, když se stočí do klubíčka a přikryjí se svým dlouhým huňatým ocáskem jako peřinou.
Ještě jedním znakem se liší od ostatních opic. Samice totiž rodí dvě až tři mláďata, velká asi jako myšky. Nosí je zajímavým způsobem. Jedno se jí přidržuje na břiše a druhé na zádech. Často je nosí také samec, což je u opic opravdovou vzácností.
Kosmani mají v přírodě mnoho nepřátel. Rádi je loví nejrůznější dravci a šelmy. Kosmani se často chovají jako domácí zvířata pro svůj krásný vzhled. Kosmani brzy k člověku přilnou a snadno se ochočí. Chovat kosmany v zajetí je přesto dost obtížné, protože potřebují mnoho nejrůznějšího hmyzu a sladkého jižního ovoce.
Nejhojnějším druhem této čeledi je kosman běločelý (Callithňx jacchus). Tělíčko má až 25 cm dlouhé a černý, bíle pruhovaný ocásek až 35 cm. Je převážně rezavožlutý, s bílou a s černou kresbou. Výrazné jsou jeho dlouhé bílé štětky na ušních boltcích a bělostná skvrnka na čele. Ochočení kosmani jsou velmi přítulní a svého známého již zdaleka vítají ostrými, téměř ptačími hlásky. Mnozí zoologové tvrdí, že kosmani lákají těmito hlásky ptáky, kteří jsou jejich oblíbenou potravou. Přiblíží-li se ke kosmanovi nějaký neopatrný pták, chňapne ho kosman blesku¬rychle za křídlo, ostrými zoubky mu rozkousne hlavu a tělíčko pak celé sežere.
Lvíček velký (Leontocebus rosalia) je větší než kosman, asi 35 cm dlouhý. Stejně dlouhý je i jeho ocas. Má žlutohnědou, jemnou a hustou srst se zlatovým nádechem. Svítí-li na něj sluníčko, vypadá skutečně jako ze zlata. Velmi dlouhé chlupy na hlavě, na krku a na ramenou vytvářejí typickou lví hřívu, podle níž dostal také své jméno. A opravdu, sameček s touto ozdobou má úplně lví vzezření. Ocas lvíčka je užší než ocas kosmana, ale na konci je rozšířen. Lvíček žije v jihoamerických pralesích a způsobem života se od svých ostatních příbuzných kosmanovitých nijak neliší.
Kosman trpasličí (Cebuella pygmaea) je nejmenší zástupce kosmanovitých. Měří celkem 30 cm a z toho ještě polovinu žabím ocas. Žije v hustých jihoamerických pralesích, kde se pohybuje velmi dokonale ve spleti větví a lián. Má nápadně kulatou hlavičku a velmi jemnou srst, která na hlavě vytváří jakousi hřívu. Každý chlup je zbarven zelenavě, ale má na sobě řadu žlutých proužků, takže celkové zbarvení je šedozelené. Je to dokonalé krycí zbarvení, takže tyto malé opičky lze zahlédnout jen nesnadno.
Kosman trpasličí dovede bleskurychle šplhat. Jednotlivé pohyby nelze okem ani postřehnout. Skáče však jako všichni kosmani poměrně špatně. Objeví-li se člověk nebo nějaký nepřítel, schová se kosman jako datel nebo veverka za kmen a jen občasným vykouknutím se přesvědčuje o jeho úmyslech.
Ozývá se jako všechny drápkaté opice cvrčením, trylkováním a podobnými zvuky hmyzu a ptáků. Jeho hlas je tak vysoký, že mnoho jím vydávaných zvuků lidské ucho není schopné vnímat.
Kosmany trpasličí se už podařilo rozmnožit v zajetí. Samice rodí po 140 dnech obvykle dvě mláďata. Brzy po narození je předává samečkovi, který je nosí na hřbetě. Pouze při kojení si je bere samice k sobě.


Kosmani
Kosmani webkamera online

Zoo webkamera zlatý lví kosman


Váš hlas: Žádná Průměr: 4.4 (8 votes)


Přidat komentář  | 24896x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google