Počet zvířat v ZOO: 57

Králík

Všechny vyšlechtěné druhy pro domácí chov pocházejí z králíka divokého, který se v Británii poprvé objevil s příchodem Normanů. Není sice pravděpodobné, že by se v těch dobách choval jako domácí mazlíček, ale rozhodně se vědělo o jeho užitečnosti co by potravy a během celého středověku se stavěly náspy nebo obory na ochranu tohoto význačného potravinového zdroje během zimy. Králíci byli nejdříve ochočeni a šlechtěni v klášterech a jako populární domácí zvířata se chovají od 19. století.

Králík jako domácí mazlíček

Čistokrevní králíci se podle svého původu dělí na plemena masná, okrasná a kožešinová. V současné době existuje na světě přes dvě stě různých plemen a ještě mnohem více variet.
Pokud se chovají jako domácí mazlíčci, bývají králíci přítulní a velice snadno se ochočí. Jsou ideální pro děti, zejména pro ty starší, které jsou schopny se o ně každý den zodpovědně postarat.
Většina králíků jsou dobrosrdečná zvířata a trošku toho tahání ze strany malých dětí budou tolerovat, ale dohled dospělých je přesto důležitý, aby nedošlo k nepříjemnému zranění, pokud dítě například králíka upustí na zem, může si zvíře poranit záda.
Pokud hodláme koupit králíka pro dítě, je nutno koupi dobře uvážit a vybrat takovou velikost, kterou naše dítě zvládne. Například zakrslí králíci váží kolem I kg a i malé dítě je snadno uzvedne, zatímco většina křížených králíků v dospělosti váží cca 2-3 kg. Králíci se dožívají až 12 let, i když tak vysoký věk je dosti neobvyklý a u většiny králíků se začnou projevovat známky senility už v pěti či šesti letech života. Déle žijí samice, které nebyly nikdy připuštěny.
Obecně je králíka možno bezpečně chovat spolu s morčetem, i když pokud máme v plánu mít obě zvířata pohromadě, je lepší koupit králíka menšího plemene.

Potravní nároky

Krmení králíků je poměrně snadné a v obchodě se zvířaty i v jiných obchodech bývají běžně k dostání předem připravené dávky králičí potravy. Rovněž si pochutnají na různé jiné potravě včetně trávy a listů starčeku či pampelišek.
Nicméně když poprvé králíka přineseme domů (a vlastně kdykoli jindy), je důležité, abychom náhle neměnili typ potravy, na jakou je zvyklý. Podáváme mu takovou potravu, kterou dostával u předchozího majitele (zeptáme se chovatele či prodavače, čím ho krmili, než jsme si ho odnesli domů), a jakékoli změny zavádíme postupně.
Tím zabráníme různým zažívacím potížím, ke kterým bývají králíci obzvláště náchylní.

Větší plemena

Někteří králíci této kategorie mohou dorůst značné velikosti a hmotnosti. To bychom měli uvážit zejména v případě, kupujeme-li králíka pro malé dítě, protože pokud se s nimi vhodně nezachází, mohou se králíci snadno zranit.

Belgický králík
Tvarem a velikostí připomíná zajíce, ale je to králík a bývá velice milým mazlíčkem. Má kaštanové zbarvení a jasné zelenohnědé oči.

Beveren
Tento králík je k dostání ve čtyřech barvách, z nichž nejstarší vyšlechtěná je modrá, která pochází z 90, let minulého století. Kožich je hustý, hedvábný a lesklý.

Britský obr
Je největší z britských králíků k dostání v celé řadě různých barev.

Kalifornský králík
Tento králík se chová zejména pro maso, ale je velice klidným stvořením a bývá dobrým mazlíčkem. Srst je bílá, s černými či čokoládově zabarvenými skvrnami (podobně jako u siamské kočky) na čenichu, uších, tlapkách a na ocase.

Beran
Beran - králík se svěšenýma ušima je nejstarším typem okrasných králíků. Uši vypadají normálně až do stáří cca 14 dnů, potom začínají klesat. U dospělého zvířete mohou měřit až 70 cm. Vyskytuje se v celé řadě nejrůznějších barev. Beranů je několik typů včetně anglického (6,5-9 kg), francouzského (4,5-5,5 kg) a trpasličího (2 kg). Nejnovějším typem této skupiny je zakrslý beran (1,5 kg), který byl jako plemeno oficiálně uznán v roce 1994.

Belgický obr
Největší z domácích plemen, většinou se chová pro maso. Potřebuje velký kotec. Srst je ocelově šedá s černými skvrnami.

Novozélandský bílý králík
Tento králík se obyčejně chová na maso nebo na kožešinu, ale je klidný a bývá dobrým mazlíčkem, má hustou bílou srst a růžové oči.

Středně velké druhy

Do této skupiny patří několik velice atraktivních králíků, ze kterých bývají ideální domácí mazlíčci.

Angorský králík
Tento králík produkuje vlnu a vyskytuje se v několika barvách. Jeho srst vyžaduje hodně pozornosti, a proto se nehodí jako zvíře pro začátečníka.

Králík činčila
Zpočátku byl chován kvůli své jemné kožešině, která má sytě břidlicové zbarvení, překryté kroužky perleťové běloby s černými konečky chlupů. Tento králík je velice atraktivní a bývá z něho výborný mazlíček.

Holandský králík
Tento známý králík výstav je výborným domácím mazlíčkem. Jeho srst je hladká a lesklá. Základní barva je bílá v kombinaci s jinou barvou (modrá a šedá jsou populární). Obvykle má bílou lysinu a lopatky a barevné břicho, uši, tváře a oči.

Anglický králík
Tento oblíbený druh bývá bílý s barevným nosem, ušima a očima a řetězci teček na bocích.

Harlekýn
Tento králík s dlouhýma ušima je velice atraktivní a jeho neobvyklé skvrny připomínají šachovnici. Nejoblíbenější barvy jsou černá a oranžová, černobílé varietě se říká straka.

Rex
Toto je společný název pro řadu králíků s různými zbarveními a různou barvou očí. Srst připomíná samet a postrádá dlouhé pesíky.

Malé druhy

Tito králíci vypadají na pohled velice roztomile. Protože jsou malí, je jejich chov snadný a lehce se berou do ruky, což je vhodné zejména, mají-li se chovat v místnosti.

Himalájský králík
Tento králík je velice atraktivní, stejně jako králík kalifornský, a má stejné barevné odznaky jako siamská kočka. Hlavní barva bývá bílá s černě, modře, fialově či čokoládově zabarveným čenichem, ušima, ocasem a tlapkami, Mláďata jsou zcela bílá, dokud neopustí hnízdo, potom se začínají vybarvovat.

Nizozemský trpasličí králík
V dospělosti se tento miloučký králíček vejde do dlaně jedné ruky. Uši má dlouhé do 5 cm a oči jsou velké a jasné. Vyskytuje se v mnoha barvách.

Polský králík
Tento králík je malý, ale vypadá spis jako zajíc, s delšíma ušima a nohama.


Králík
Králík webkamera online

Domácí chov králíka. Na webkameře můžete sledovat roztomilého králíčka.


Váš hlas: Žádná Průměr: 5 (13 votes)


Přidat komentář  | 16509x přečteno  | Linkuj.cz  | Facebook Facebook  | Google Google